"Albowiem to, co raz zostało zobaczone, nigdy już nie powróci do chaosu." Vladimir Nabokov

niedziela, 17 lutego 2013

Sabanci Merkez Camii w Adanie, faktów kilka.

Jeszcze raz wrócimy do meczetu Sabanci Merkez Camii. Poza jego urodą, którą możecie ocenić sami oglądając załączone zdjęcia, chciałabym przytoczyć kilka faktów dotyczących tej imponującej budowli. Meczet powstał stosunkowo niedawno, bo w roku 1998. Jego styl nawiązuje do czasów ottomańskich a dekoracje wzorowane są na przepięknych zdobieniach wykonywanych w Izniku. Całość jest przez to bardzo elegancka i lekka. Meczet jest w stanie pomieścić ponad 28tysięcy wiernych, więc nie dziwi jego rozmiar - nieomalże wielkości pełnowymiarowego boiska - około 7000 metrów kwadratowych. Okala go sześć minaretów, z których dwa mają po 99 metrów a dwa następne 75 metrów. Przy meczecie znajdują się, między innymi, cztery sale lekcyjne oraz biblioteka tradycyjna i dygitalizowana. A w określone święta zostaniemy w nim również poczęstowani miodowym sorbetem. Na koniec dodam, że jak zwykle zostałyśmy tam mile przywitane i zaproszone do rozmowy. Niestety nie skorzystałyśmy (ech to zmęczenie) z wdrapania się na jeden z minaretów za dodatkową opłatą.Meczet otaczają ogrody, altany, fontanny, co daje dodatkowe 46 tysięcy metrów kwadratowych.
7 komentarzy:

wkraj pisze...

Wspaniały post, przepiękne zdjęcia. Naprawdę wiele ujęć zasługuje na pochwałę. Widać, że i współczesnymi czasy można zbudować tak niezwykłą budowlę. Do tego te wszystkie ozdoby i malowidła. Świetnie to pokazałaś.
Pozdrawiam.

W drodze... pisze...

Wkraju :) Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Ten meczet przy swoim ogromie, dzięki właśnie wystrojowi, wydaje się być taki lekki. Chciałabym czasem być gdzieś na tyle długo by utrwalić różne momenty danego miejsca, różne światło :)

Pozdrawiam ciepło :)

tabu pisze...

no i dzięki Tobie odbyła cudną wycieczkę .. dzisiaj wirtualnie ..może kiedyś w realu..dziękuje Ci bardzo..:)

Rodzynki Sułtańskie. pisze...

Piękne zdjęcia, od jakiegoś czasu wybieram się do Adany i pierwszym punktem ma być właśnie ten największy turecki meczet... Oby nie został długo tylko w sferze marzeń! :)

W drodze... pisze...

Tabu, cała wielka przyjemność po mojej stronie. Niezmiennie ciesze się, że czytelnicy mogą podróżować wraz ze mną :) A razem w realu, całkiem ciekawa propozycja :) Kto wie... Inshallah :)

W drodze... pisze...

Rodzynki Sułtańskie, ale nie tylko ten meczet jest do zobaczenia w Adanie :) O tym już wkrótce :) Tymczasem trzymam mocno kciuki za realizację marzenia :)

Jo pisze...

Czyli współcześnie też można stworzyć coś spójnego architektonicznie, eleganckiego, nawiązującego do tradycji...piękny jest...
a kwiaty widziałam i u nas w ogrodach, ale nie mam pojęcia co to jest ;)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...