"Albowiem to, co raz zostało zobaczone, nigdy już nie powróci do chaosu." Vladimir Nabokov

piątek, 6 stycznia 2012

Pomóżmy dzieciom w Afganistanie - akcja Redemptoris Missio

Dzieci w Afganistanie umierają częściej niż w Afryce...Kolejna zima w Afganistanie i kolejna możliwość pomocy dzieciom w kraju ogarniętym wojną, która trwa tam już od 30 lat. Nieco się spóźniłam, bo akcja ogłoszona została 12 grudnia, ale wciąż mamy czas. Akcja trwa do końca stycznia. 
Wspaniale udało nam się w zeszłym roku. Poczytać można tu i tu

Gorąco zachęcam!

Jak żyją dzieci w Afganistanie?
Dzieci w Afganistanie umierają częściej niż w Afryce. Jeśli przeżyją – nie wszystkie będą mogły pójść do szkoły. Niektóre z nich nigdy nie trzymały w ręce ołówka. Wakacje w Afganistanie są zimą – bo dzieci nie mają butów, żeby w śniegu do szkoły dotrzeć. Szkoły to najczęściej podarte namioty lub miejsca pod drzewem, na których siadają dzieci i słuchają swojego nauczyciela. W Afganistanie ludzie marzą o końcu wojny i o pokoju. Choć normalne życie pamiętają tylko najstarsi.
Chcielibyśmy podarować Afgańskim dzieciom namiastkę zwykłego życia.
Ciepłe zimowe ubranie… przybory szkolne… Niech normalne życie nie będzie tylko naszym udziałem. Niech na ich buziach zagości uśmiech.
Zgromadzoną pomoc rozdadzą dzieciom polscy żołnierze. To oni alarmują, że widują bose dzieci biegnące po śniegu za wojskowymi samochodami w nadziei, że coś dostaną.
Co jest potrzebne?
Każdy rodzaj przyborów szkolnych, każdy rodzaj ciepłego zimowego ubrania. Z powodu przepisów celnych ubrania nie mogą nosić śladów używania.  O ile to możliwe zarówno przybory szkolne jak i ubrania nie powinny zawierać odniesień do szeroko rozumianej „kultury amerykańskiej”.
Kto może wziąć udział w Akcji?
Każdy, kto chce pomagać. Szczególnie namawiamy przedszkola i szkoły. Dysponujemy plakatami, które chętnie prześlemy pod wskazany adres. Zarówno dla placówek jak i Koordynatorów mamy podziękowania potwierdzające ich społeczne zaangażowanie. Obiecujemy też przesłanie zdjęć z rozdania pomocy dzieciom.
Gdzie należy dostarczyć rzeczy?
Ubrania można przysłać lub dostarczyć do siedziby Fundacji w podziemiu domu parafialnego przy ul. Grunwaldzkiej 86, 60-311 Poznań. Przy drzwiach do Fundacji znajduje się otwór, przez który o każdej porze dnia i nocy można wrzucać dostarczone rzeczy.
Czy można pomóc w inny sposób?
Można wpłacić pieniądze na konto Fundacji z dopiskiem „Pomoc dla Afganistanu”
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio
ul. Grunwaldzka  86
60-311 Poznań
Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

 Jak rzeczy trafią do afgańskich dzieci?
Samoloty wojskowe latają do Afganistanu co dwa tygodnie. Dary zostaną przewiezione na lotnisko wojskowe i stamtąd samolotem do bazy Bagram.  Z lotniska w Afganistanie odbiorą je polscy żołnierze i rozdadzą dzieciom w patrolowanych wioskach.
Do kiedy trwa Akcja?
Akcja trwa do końca stycznia. Palujemy kilka transportów z darami. Pierwszy z nich wyruszy do Wrocławia w połowie stycznia.
Dla nas liczy się każda para skarpetek, każdy ołówek i każda złotówka.
Proszę dzwonić (618621321) i pisać ( medicus@ump.edu.pl ) nawet w najdrobniejszych sprawach
Koordynator Akcji: Justyna Janiec – Palczewska


 I jeszcze prośba żołnierzy:

Szanowni Państwo.
Jesteśmy żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, zajmującymi się współpracą cywilno-wojskową i udzielaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Prowincji GHAZNI. Jesteśmy głęboko poruszeni oraz zaniepokojeni problemami z jakimi boryka się afgańska ludność cywilna. Prowadzimy szereg akcji i operacji mających na celu dostarczenie pomocy humanitarnej, realizację projektów wspierających rozbudowę infrastruktury lokalnej,  doposażenie szkół, szpitali, świetlic w niezbędny do funkcjonowania sprzęt.
Naszym celem jest udzielenie pomocy dla jak najszerszej liczby ludności oraz szybkie i efektywne reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Nadmienić należy, iż nasze działanie ma również na celu poprawę wizerunku oraz budowę zaufania ludności lokalnej w stosunku do sił koalicyjnych. Poprzez naszą działalność uświadamiamy zwykłym ludziom, że nie są bezsilni wobec tragedii i cierpienia jakie ich dotyka.
Tylko prowadzenie działań w kierunku wzajemnego poznawania, oswajania się z innością, otwierania się na siebie nawzajem, może zaowocować pojawieniem się postaw tolerancyjnych i wzajemna akceptacją.
W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, który w tym rejonie świata przejawia się jako bardzo surowy okres, wymagający specjalnego przygotowania ludności afgańskiej, zwracamy się do Państwa ze szczególną prośbą wsparcia naszych działań poprzez przekazanie darów na rzecz pomocy ludności afgańskiej.
Do najbardziej potrzebnych elementów w nadchodzącym okresie należy wszelkiego rodzaju: ciepła odzież(kurtki, swetry, bluzy, koszulki, spodnie, czapki, skarpety itp.) koce, śpiwory, kołdry, buty a także przybory szkolne.
Wierzymy, że nasz list potraktujecie Państwo ze szczególnym zrozumieniem. Każdy najmniejszy dar, odzew z Państwa strony przyjmiemy z największym szacunkiem i wyrazami uznania. Zapewniamy, że wszystkie dary zostaną wykorzystane w szczytnym celu zgodnie z ich przeznaczeniem.
Z wyrazami szacunku.
DOWÓDCA
GRUPY CIMIC
ppłk Grzegorz WTYKŁO2 komentarze:

Sydonia pisze...

Z ochotą zrobię duuużą paczkę:) Tak się składa, że mam wszystko, co potrzebne (nowe kurtki, czapki i calutki karton skarpetek):DDD zaangażuję tez znajomych...
Bardzo się ciesze, że przeczytałam ten post. Pozdrawiam serdecznie

Anonimowy pisze...

Szkoda, że tak mało rozreklamowane to zostało :( (w necie ciężko znaleźć) ale jeszcze nie jest za późno.
Pozdrawiam

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...