"Albowiem to, co raz zostało zobaczone, nigdy już nie powróci do chaosu." Vladimir Nabokov

wtorek, 4 lutego 2014

425. Śladami króla Artura

Tak sobie myślę, czy ten Artur to nie wymówka, żeby pokazać Wam po raz kolejny Kornwalię, w której to zakochałam się bez reszty. I szczerze mówiąc, gdybym mogła, to właśnie tam chciałabym spędzić resztę życia. Tęsknię za nią i mam nadzieję tam wrócić. Tymczasem ostro grywam w kumulacje lotto (w Kornwalii dom z widokiem na morze kosztuje nie mało) i przeglądam sobie oferty posiadłości na sprzedaż. A nuż, widelec...


Tymczasem wróćmy do tytułowego króla Artura i miejsca jego narodzin, czyli zamku Tintagel.
Tintagel to nie tylko ruiny zamku, to również wielce urokliwa wioska, w której zatrzymujemy się by ruszyć ścieżką w stronę klifów. Tu zobaczymy starą pocztę, przejdziemy się słoneczną uliczką, wstąpimy na kornwalijskie śniadanie.


W oddali wznosić się będzie kościół św. Materiana, zbudowany w XI - XII wieku


A ścieżka doprowadzi nas nad brzeg morza i do przepysznych lodów lawendowych. 


 Zamek, a dziś już jedynie jego ruiny, położony jest na klifie oraz oddzielnej skale. Aby zwiedzić obydwie części czeka nas trochę wspinania po przerzuconych nad przepaścią kładkach i wykutych w skale stopniach. Król Brytów Uther Pendragon, od którego zaczęła się cała arturiańska historia, nie miał takiego problemu. Pomagał mu sam Merlin i magia. Zamek należał do Gorloisa, księcia Kornwalii i jego pięknej żony Igreny. Pewnego pięknego dnia, około XI wieku naszej ery, książę nierozważnie zaprosił do siebie na biesiadę Uthera. Wino lało się obficie, zabawa była przednia, a król zapałał miłością do Igreny.  Był królem, więc chciał mieć wszystko i najlepiej natychmiast. Na drugi dzień wywabił podstępem z zamku księcia i zabił. Następnie przekonał czarodzieja, aby ten umożliwił mu schadzkę niczego niespodziewającą się Igreną. Merlin sprawił by Uter wyglądał jak Gorlois i pomógł mu przedostać się przez urwisko. Wszystko pod jednym warunkiem. Syn, którynarodzony z tego związku, trafić miał na wychowanie do Merlina.
 Niczego nie podejrzewająca Igrena gorąco przywitała męża, a w dziewięć miesięcy później narodził się Arthur. Igrena miała również starszą córkę, bardzo ważną postać w tej legendzie, Morganę. Oczywiście Uther nie miał wyjścia i dotrzymał słowa. Merlin mieszkający w jaskini (u podnóża zamku) wychowywał tu Artura.


Przyznam, mieć taki widok z "okna" i takie podwórko do zabaw, to jest coś.

 A tak naprawdę zamek pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku, a został wzniesiony przez hrabiego Ryszarda (Richard Earl of Cornwall) i już niestety niewiele z niego pozostało.

 Ten fragment zamku, przypomina mi o innej historii napisanej w Anglii - Władcy pierścieni. W trzecim tomie, lub trzeciej - filmowej części, jest zamek - Gondor. Jego dziedziniec, na którym rośnie białe drzewo, ma właśnie podobny kształt.  Czyżby Tolkien inspirował się ruinami Tintagel?


I jeszcze jedno miejsce związane legendą arturiańską. Jezioro, z którego wyłoniła się Pani Jeziora i podarowała Utherowi miecz - Excalibur. Ten sam, który następnie został wyciągnięty ze skały przez Artura. Jeziorko ponoć bardzo głębokie i o zagadkowym pochodzeniu. I gdyby nie to, że zaprowadzono mnie tam i pokazano, nigdy bym nie zwróciła na niego uwagi. Wokół pasą się krowy z pobliskiego gospodarstwa, nie podejrzewając nawet z kim sąsiadują.
Jeśli ktoś ma ochotę, zapraszam do obejrzenia tego krótkiego filmiku. Na nim możecie zobaczyć Tintagel w pełnej krasie.


Oraz trailer mojego ulubionego ulubionego filmu o Merlinie. Zapraszam

9 komentarzy:

Kasia na Rozdrożach pisze...

Przepieknie! Tez musze znowu zaczac grac w totka, bo ostatnio sie opuscilam! Pozdrawiam i zycze powodzenia w losowaniu :))

Agnieszka Kuczyńska pisze...

To jest mój krajobrazowy ideał ostatnich lat... Ahhh.

Nika.Jula pisze...

Rozmarzyłam się. Bo kto by nie chciał mieszkać w takim miejscu?

Horeca pisze...

Świetne zdjęcia. Pogoda udała wam się jak nic :)

Hilton pisze...

Podróż musiała się udać :)

Hotel u Grubego pisze...

Zdjęcia są pełne koloru. Zachwycające:)

Kamila pisze...

Taka podróż... oj, piękna sprawa :) W prawdzie mogę sobie tylko o takiej pomarzyć, ale w końcu marzenia nic nie kosztują :D Zazdroszczę, baaardzo tej wycieczki i w sumie życzę ich jak najwięcej :) Powodzenia!

sherlina halim pisze...

Pengen yang lebih seru ...
Ayo kunjungi www.asianbet77.com
Buktikan sendiri ..

Real Play = Real Money

- Bonus Promo Red Card pertandingan manapun .
- Bonus Mixparlay .
- Bonus Tangkasnet setiap hari .
- New Produk Sabung Ayam ( minimal bet sangat ringan ) .
- Referal 5 + 1 % ( seumur hidup ) .
- Cash Back up to 10 % .
- Bonus Royalty Rewards setiap bulan .

Untuk Informasi lebih jelasnya silahkan hubungi CS kami :
- YM : op1_asianbet77@yahoo.com
- EMAIL : melasian77cs@gmail.com
- WHATSAPP : +63 905 213 7234
- WECHAT : asianbet_77
- SMS CENTER : +63 905 209 8162
- PIN BB : 2B4BB06A / 28339A41

Salam Admin ,
asianbet77.com

Download Disini

Britt pisze...

Tintagel to nie tylko ruiny zamku, to również wielce urokliwa wioska, w której zatrzymujemy się by ruszyć ścieżką w stronę klifów.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...