"Albowiem to, co raz zostało zobaczone, nigdy już nie powróci do chaosu." Vladimir Nabokov

wtorek, 18 października 2011

Na falach Złotego Rogu

Mam zamiar zabrać Was dzisiaj do kościoła Św. Zbawiciela (Kariye Muzei) w Chorze w Istambule. Trzeba tam dojechać, dopłynąć, dojść było by trudniej, ale jak kto lubi :) My popłyniemy tam stateczkiem, czyli tramwajem wodnym, za jedyne (według ostatniej podwyżki) 2 liry. Wsiadamy w pobliżu Mostu Galata, a po drodze, właściwie po wodzie, zawijać będziemy w Kasim Pasa Iskelesi, Fener Iskelesi, Balat Iskelesi, aż dopłyniemy do Ayvansaray Iskelesi. Decydujemy się jednak wysiąść w Fener by zobaczyć po drodze Ortodoksyjny Patriarchat Grecki. Wolniutko przemieszczając się to z jednego brzegu Złotego Rogu na drugi, bez przesiadek, bez problemów, bez tłumów turystów, w nieco agresywnym słoneczku. Podziwiając widoki to na lewo, to na prawo. Zajmie nam to około pół godzinki. Zapraszam :)Wieża Galata
Greckie Liceum


W tle akwedukty
Bulgar Kilisesi czyli neogotycka cerkiew św.Stefana. Wykonaną w całości z kutego żelaza, odlana w Wiedniu przetransportowana nad Złoty Róg i zmontowana w 1871 roku. Wszystko to z powodu warunku jaki postawił sułtan, gdy wyraził na nią zgodę. Cerkiew miała powstać w ciągu jednego dnia..


6 komentarzy:

Calimera.pl pisze...

Wspaniałe zdjęcia i wszędzie na nich tyle minaretów. W domu się ze mnie śmieją, że tureckie korzenie się odzywają. Tylko te korzenie to takie bardzo, bardzo odległe i raczej tatarskie, ale krajobrazy, które pokazujesz bardzo mi się podobają :), więc może coś w tym jest ;).
Pozdrawiam serdecznie
Ewa
http://blog.calimera.pl/

Ajka pisze...

Super :)

Mam prośbę jakbyś w tym roku coś wiedziała o tej akcji dla Afganistanu to dawaj znać! Już powoli zbieram różne drobiazgi :)

AgaB pisze...

Ogromnie kuszący jest ten Istambuł

W drodze... pisze...

Ewo, doskonale Cię rozumiem, i szukałabym u siebie również jakiś orientalnych korzeni, ale wiem, że takowych nie znajdę :) Nie mniej tęskno mi za strzelistymi minaretami, melodyjnym adhanem, powietrzem rozedrganym dźwiękiem cykad :)
Również Cię pozdrawiam serdecznie :)

W drodze... pisze...

Ajko kochana :) W dzisiejszym poście będzie już pierwsza informacja. Akcja rusza w połowie listopada i oczywiście weźmiemy w niej udział :) Bardzo się cieszę z Twojej wizyty na moim blogu:)

W drodze... pisze...

AgoB mam nadzieję, że jeszcze bardziej Cię skuszę i nie tylko Istambułem :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...