"Albowiem to, co raz zostało zobaczone, nigdy już nie powróci do chaosu." Vladimir Nabokov

wtorek, 12 kwietnia 2011

Pod sklepieniem gotyckiej katedry...

Ostatnio pisałam o meczetach, dziś katedra gotycka wybudowana na miejscu zniszczonego meczetu. Katedra najświętszej Marii Panny w Sewilli, największa i jedna z najpiękniejszych na świecie. Katedry gotyckie oczarowują mnie w troszkę inny sposób. Gdy wchodzę do ich wnętrz zwieńczonych skrzydłami sklepień, wysmukłych, strzelistych, kryjących się w mroku i obiecujących wędrówkę gdzieś w przestrzeń, ponad to co przyziemne, mogę poczuć całą gamę emocji w jakie ubrane było średniowiecze. Gdzie pod szatami tęsknoty za tym co boskie, czyste, niedoścignione, płynęła rozległym krwiobiegiem rzeka zmysłów i uczuć na wskroś ziemskich. Uwielbiam kamień, bez zbytecznego makijażu, surowy, szorstki i jakże ciepły, z którego wzniesione zostały przepiękne palce zamykające się w łuki, jak dłonie złożone do modlitwy. I w końcu spektakl słonecznego blasku przechwyconego przez setki barwnych szkieł wprawionych w układ nerwowy okien. Zapraszam na chwilę zadumy... 


 

4 komentarze:

ADRIAN pisze...

A superb building and the photography is brilliant.

doro pisze...

Mój ulubiony styl, w dodatku tak piękne sfotografowany! Uściski!

Ajka pisze...

Ulu jak Wasze plany? Kiedy Wy lecicie dokladnie? Mówią dziś w radiu, że MSZ sugeruje POlakom aby unikali Syrii bo podobno sytuacja jest bardzo zła i jest szalenie niebezpiecznie.

Katarzyna / Kathryn pisze...

Piekna katedra i cudne fotografie! Ale ten opis! Rozbudzil we mnie zmysl pozadania zobaczenia i pobycia w tej katedrze. Moze kiedys? Ja tez lubie gotyckie katedry- z jednej strony ogromne, surowe, z drugiej z elementami dekoracyjnymi-nazwijmy to tak- tak pieknymi, ze az trudno to opisac. Poza tym te katedry maja w sobie cos jeszcze, doskonala akustyke, wiec jesli kiedys uslyszysz w takim miejscu organy, czy koncert chóru....to tylko moge pozazdroscic. Mnie wtedy lzy plyna ciurkiem -ze wzruszenia.Pozdrawiam cie serdecznie.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...